Wojciech Majewski Quartet

Wojciech Majewski – pianista, kompozytor, aranżer, pedagog. Pochodzi z rodziny o bogatych tradycjach muzycznych. Jego ojciec Henryk Majewski był jedną z najbardziej prominentnych postaci polskiego jazzu. Wojciech Majewski to muzyk wszechstronnie wykształcony. W roku 1999 ukończył warszawską Akademię Muzyczną im F. Chopina w klasie fortepianu. Występował z wieloma znakomitymi artystami takimi jak: Tomasz Szukalski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Zbigniew Namysłowski, Joe La Barbera, Henryk Miśkiewicz, Palle Danielsson, Andrzej Bauer, Stanisław Soyka, Ewa Bem, Magda Umer, Grzegorz Turnau,Wiesław Komasa i inni. Dokonał wielu nagrań radiowych, telewizyjnych i płytowych. Wziął udział jako pianista i aranżer w nagraniu płyty Kwintetu Roberta Majewskiego ” Komeda „. Album został bardzo dobrze przyjęty zarówno przez krytykę jak i publiczność. Majewski koncertował w wielu krajach: w Danii, Niemczech, Izraelu, USA, Francji, Rosji, czy we Włoszech. Występował na prestiżowych festiwalach takich jak: Jazz Jamboree, Jazz nad Odrą, Warszawa Singera czy Jazz Open w Stuttgarcie. Występ na tym ostatnim ukazał się na płycie DVD-„Best of Jazz Open 1998”.

W roku 2001 ukazała się pierwsza firmowana przez Majewskiego płyta”Grechuta „, zawierająca jazzowe interpretacje kompozycji polskiego piosenkarza i poety. Album spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony krytyki, publiczności, jak też środowiska artystycznego. W roku 2003 ukazała się druga płyta artysty zatytułowana „Zamyślenie „. Krążek ten zdominowały oryginalne kompozycje lidera. Album otrzymał przyznawaną bestsellerom wydawniczym nagrodę As Empiku 2003 w kategorii Polski Jazz. Pierwsze dwa albumy artysty, podobnie jak trzecia całkowicie autorska pozycja „Opowieść”(2009), zostały dostrzeżone przez branżę muzyczną czego wyrazem było 5 nominacji do nagrody Fryderyk w kategoriach: jazzowy album roku i muzyk jazzowy roku.

Jesienią roku 2006, nakładem wydawnictwa „Znak” ukazała się książka autorstwa Majewskiego zatytułowana „Marek Grechuta- Portret artysty”. Książka okazała się bestsellerem.
Wojciech Majewski należy do nielicznego grona artystów, których kompetencje muzyczne oraz wszechstronność pozwalają na tworzenie i wykonywanie zarówno jazzu jak i muzyki klasycznej. W roku 2008 skomponował „Suitę na wiolonczelę, fortepian i orkiestrę smyczkową”, wykonaną wspólnie z Andrzejem Bauerem i orkiestrą „Aukso” pod batutą Marka Mosia. Ciekawym przykładem operowania nowoczesnym językiem muzycznym jest utwór „Pamięci Strawińskiego” na fortepian solo, pochodzący z albumu „Zamyślenie”. Jesienią roku 2005 Majewski po wygłoszeniu wykładów o twórczości Aleksandra Skriabina wystąpił w muzeum wielkiego kompozytora w Moskwie wykonując „Sonatę-fantazję” op.19. W listopadzie roku 2014 artysta wziął udział w obchodach „Roku Jana Karskiego” z dużym powodzeniem wykonując „Koncert fortepianowy” Henryka Warsa z towarzyszeniem Polskiej Orkiestry Radiowej.

W kwietniu 2015 ukazał się album „Wojciech Majewski gra Skriabina”-wydawnictwo upamiętniające setną rocznicę śmierci wielkiego kompozytora. Jednym z pierwszych słuchaczy płyty był Nigel Kennedy, który w tekście zamieszczonym w książeczce, nazwał Majewskiego „największym polskim pianistą naszych czasów”. Na początku roku 2016 wytwórnia Sony Music wznowiła album „Grechuta” wzbogacając oryginalny materiał o nagrania dodatkowe. Reedycja zbiegła się z piętnastoleciem premiery płyty. Wydawnictwo zebrało świetne recenzje prasowe i gościło na liście bestsellerów salonów Empik. Wojciech Majewski od roku 2003 prowadzi działalność pedagogiczną na Wydziale Jazzu ZPSM im. F. Chopina w Warszawie.

Skład zespołu Wojciech Majewski Quartet:
Maciej Sikała-saksofon tenorowy
Wojciech Majewski-fortepian
Sławomir Kurkiewicz-kontrabas
Michał Miśkiewicz-perkusja

Post Author: admin